ICT

Rozpoznejte Phishing

Připravili jsme preventivní doporučení týkající se aktuálních bezpečnostních hrozeb v kyberprostoru.

Pro více informací lze čerpat z tohoto odkazu: https://www.aec.cz/cz/novinky/Stranky/pripravili-jsme-preventivni-doporuceni-tykajici-se-aktualnich-bezpecnostnich-hrozeb-v-kyberprostoru.aspx

Týká se kyberšikana i mého dítěte?

Je internet skutečně tak nebezpečný, jak se často říká? Čeho a koho se máme bát? Toto video nabízí rodičům i dětem tipy, jak být na internetu v bezpečí, doporučí, jak společně mluvit o online sexu nebo o výběru povolání a vysvětlí, proč mít rád influencery.

Socioložka Karolína Presová pomáhá dětem i celým třídám najít zdravější cestu k technologiím. Založila neziskovou organizaci Replug me, ve které se zabývají rostoucím nadužíváním mobilních technologií a jejich vlivem na náš život, myšlení, chování i sociální interakce. Zejména rodičům pomáhá nahlédnout do digitálního světa dětí, aby je mohli lépe chránit. Děti učí kritickému odstupu od technologií tak, aby dokázaly využít jejich pozitiva a vyhnuly se rizikům.

V čem je Minecraft podobný realitě, co všechno může děti naučit a proč je dobré si ho s nimi zahrát? Odpovídá Jirka Král, populární český influencer. V minulosti se věnoval natáčení herních videí na YouTube a v reakci na zkušenosti svých fanoušků i své vlastní se rozhodl spolu s Avastem založit program Buď safe online, který učí děti základům bezpečnosti na internetu. Jirka vysvětluje, jakým rizikům děti při hraní online čelí a jak se vyhnout finančním podvodům, stahování škodlivých souborů nebo krádežím účtů.

Jan Korda je ředitelem základní a mateřské ‘Smysluplné’ školy, ve které moderními metodami vzdělávají a rozvíjí osobnosti a schopnosti žáků. Mobily a jiné technologie podle něj do výuky rozhodně patří, ať už jako zábava nebo nástroj k ověřování informací. Ale nesmí být kontraproduktivní. V rozhovoru prozradí, s jakými kyber problémy se nejčastěji potýkají a jakou roli hraje závislost na mobilech. Shrne také pozitivní přínosy distanční výuky.

Když si vaše dítě za 10 tisíc vytuní poníka v online hře a vám zůstane jen odepsaná položka na účtu, čí je to chyba? Julia Szymańská se téměř 13 let věnuje dětské online bezpečnosti v Avastu. Učí, školí, píše blog. Každý den potkává rodiče, kteří nechtějí ztratit autoritu před dětmi, které dokonale ovládají online vychytávky, finty a influencery. V této epizodě Julie poradí, jak vést děti online světem sebevědomě a zlepšit společný vztah. Vysvětlí, jaká rodičovská kontrola opravdu funguje. A pozor, není to aplikace ke stažení. A dozvíte se i to, jak dopadl Matouš v testu online bezpečnosti Buď safe online.

Homo sapiens fungují jako mravenci v mraveništi – pokud do něj kopnete, dostanou se do hyperexcitovaného stavu. A to se děje i s námi následkem technologií. Všichni musí vědět všechno hned, říká lékař Martin Jan Stránský, neurolog, který přednášel na Yale a věnuje se dopadům moderních technologií na lidský mozek a budoucnost lidstva. V této epizodě popisuje, jak technologie působí na nervová spojení v mozku, v čem jsou si podobné závislosti na heroinu a na hraní her, a jak bychom měli technologie používat, aby podporovaly rozvoj našeho mozku.

I ředitel globální bezpečností firmy pravidelně vysvětluje svým dětem, proč nemůžou být na telefonu nebo tabletu o hodinku déle a proč není svět na sítích stejný jako realita venku. Věčný optimista Ondřej Vlček řídí globální bezpečností firmu Avast a také s manželkou vychovává tři syny. V rozhovoru s Ester se dozvíte, jaké hry s nimi hraje, jak hledají balanc mezi online a outdoor aktivitami nebo jak se jim líbilo na chatě bez wi-fi a signálu. Podělí se také o rodinné zážitky z distanční výuky a poradí, jak naučit potomky rozeznávat fake news a digitální podvodníky.

Adéle je 14, zpívá, točí videa a má stovky tisíc sledujících. Do své influencerské kariéry zapojila postupně celou rodinu – sestru, maminku i tatínka. Nahlédněte do života dívky, kterou pravděpodobně sleduje nebo napodobuje i vaše dcera nebo syn. Jak vypadá její den, kolik času jí zabere postování, storíčkování a natáčení a kolik zbývá na školu? A jak vypadá komerční spolupráce s firmami? Kdy si vypíná telefon a jaká pravidla jí nastavili rodiče a učitelé? Jak se brání sexuálním narážkám nebo útočným komentářům?

David Gärtner, alias Alkan, je youtuber, který žije svůj sen – živí ho hraní a streamování her, kterým se věnuje i ve svém volném čase. Pro svou kariéru se rozhodl už v 8. třídě a dnes po třech letech práce má na kontě přes 1500 herních videí. Natáčí několik videí denně, přes noc streamuje, účastní se herních soutěží a kvůli své práci je ochotný oželet i měsíc na Maledivách. Dvaadvacetiletý Alkan se nebojí přiznat, že ve hrách leží velké peníze, zároveň s sebou však nesou i mnohá negativa. S Matoušem si povídá o toxické komunitě kolem hry Fortnite, která ho od streamování na čas odradila, i o velké psychické zátěži, jež může dětem způsobit rychlá výhra velké částky peněz.

„Když informatik udělá chybu, spadne Windows. Když chybu udělá kybernetik, spadne letadlo,“ říká Michael Šebek, který působí jako profesor kybernetiky na ČVUT, kde se věnuje zejména zkoumání a vytváření automatického řízení. Svět je podle něj mnohem složitější a mění se rychleji než dříve, mladí lidé jsou ale také chytřejší. S Ester proberou, jaké profese a schopnosti budou pro budoucnost klíčové, proč by školy měly fungovat jako fitness centrum pro mozek, i to, jak si stojí české univerzity ve srovnání se zahraničními. Profesor Šebek, mimo jiné velký fanoušek Elona Muska, také prozradí, proč vidí potenciál ve výuce robotiky a jaké hry hraje na tabletu jeho devadesátiletá maminka.

Zatímco Ester si s dcerou vyměňuje fotky na Pinterestu, Matouš se nechává od syna zachraňovat v Minecraftu před příšerami. Proč? Je to nejsnazší cesta, jak s dětmi komunikovat o jejich online světě a dát jim pocit bezpečí. Ale je toho mnohem víc a někdy je to “sakra” těžké, shodují se. V poslední epizodě se oba moderátoři vracejí k tématům, která se svými hosty probírali, a svěřují se, jak to mají u sebe doma. Kdo na noc vypíná Wi-Fi a kdo se nejvíc směje videím na TikToku? A v čem vidí Ester s Matoušem výhodu filmů a seriálů?

Přejít nahoru